Ana içeriğe atla

Apartman Sergisi

Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle, İstanbul’a sürdürülebilir bir kültürel sistem önerisi sunacak olan “Apartman” sergisi, 27 Nisan -14 Mayıs 2021 tarihleri arasında Yeldeğirmeni, Apartman No.52’de ücretsiz olarak görülebilir.

Küratörlüğünü Lara Lakay ve Tuba Kocakaya’nın üstlendiği, İstanbul’un kültür ve sanat hayatına alternatif bir sistem önerisinde bulunan, ayrıştırılmış çağdaş sanat ortamını birleştirmeyi amaçlayan "Apartman" sergisi, 27 Nisan - 14 Mayıs 2021 tarihleri arasında Kadıköy Yeldeğirmeni, Apartman No.52’de sanatseverleri bekliyor.

 

Sanatın özgürlüğüne inanan ve İstanbul’un sanatçıya her zaman bir sergileme alanı sunduğu fikrine dayanan kamusal sanat projesi "Apartman", Kadıköy’ün denize çıkan ve İstanbul’un ilk apartman semti olan Yeldeğirmeni’nde, 20. yüzyılda Haydarpaşa Garı’nı inşaasını üstlenen Alman mühendisler tarafından o dönemki konaklamaları için inşaa edilmiş  bir apartmanda, günümüzde unutulmakta olan sürdürülebilir ve demokratik kültürel sistemi hatırlatıyor.

Modernite altında, yaşamların betonlar arasında geçmesine karşılık “Apartman”, izleyicileri, düzenin bir arada olmayı odalarla ayırdığı apartmanla tanıştırıyor ve birlikte yaşanabilecek alanları keşfe çıkarıyor. Bu betonlaşmış anı defterinin içinde, mülkiyet ve sahibiyetle değil, nefes alan ve almayan her şeyle, dokunmak, görmek, konuşmak üzerine kurduğumuz bağı ve aynanın diğer tarafını izleyicilere sunuyor.