Ana içeriğe atla

Akreditasyon Süreçleri

MİAK

MiAK’ın 28 Haziran 2017 tarihli 6. Dönem 11. Toplantısı’nda alınan 1 no’lu kararla, Mimarlık (Türkçe) Lisans Programımız, MiAK Süreçler (2015) belgesinin 7.1 maddesinde belirtilen “6 YILLIK AKREDİTASYON”a 2. kere hak kazanmıştır.

İlgili sayfa için tıklayınız.

 

NAAB

Haziran 2013’de Amerikan Ulusal Mimarlık Akreditasyon Kurulu (NAAB)’na Mimarlık Bölümümüz tarafından yapılan Tam Eşdeğerlik Başvurusu sonucu, Fakültemize yapılan ziyaret doğrultusunda ilgili kişiler tarafından hazırlanan rapor, Şubat 2014’de NAAB Genel Kurulu’nda değerlendirilmiş ve yapılan oylama sonucu kurumumuzun ikinci aşamaya geçmesi kabul edilmiştir.

İkinci aşama ziyareti 9-15 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sonucu hazırlanan rapor, Mart 2016 NAAB Genel Kurulu’nda kabul edilerek kurumumuzun üçüncü aşamaya geçmesi onaylanmıştır.

Üçüncü aşama ziyareti 5-9 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sonucu hazırlanan rapor, Temmuz 2019 NAAB Genel Kurulu’nda kabul edilerek Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 6 yıl boyunca geçerli olmak üzere Tam Eşdeğerlik verilmiştir.

Mimarlık Bölümümüzün, Kurumumuz için önemli olan bu sürecin tüm aşamalarını başarı ile geçerek “Tam Eşdeğerlik” kazanması nedeniyle Bölümümüzü kutlar, süreçte emeği geçen Üniversite Yönetimimize. Akademik ve İdari Personelimize, katkı sağlayan birimlere teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili sayfa için tıklayınız. 

AESOP 

Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalı, Kentsel Dönüşüm ve Planlama Yüksek Lisans Programımız 22 Ocak 2016 tarihinde, Kentsel Mekan Organizasyonu ve Tasarım Programımız, Bölge Planlama Programımız ve Kentsel Koruma ve Planlama Programımız 12 Ekim 2020 tarihinde AESOP Kalite Sertifikası (AESOP Association of European Schools of Planning) almıştır.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Lisans Programı 10 Temmuz 2023 tarihinde AESOP Kalite Sertifikası (AESOP Association of European Schools of Planning) almıştır. 2023-2029 Yıllarını kapsayan bu belgeyi ülkemizde almaya hak kazanan ilk lisans programıdır. 

İlgili belgelere aşağıdaki linkler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.