Ana içeriğe atla

PROF. DR. ZEYNEP GÜL ÜNAL HOCAMIZIN BAŞARISI

Prof. Dr. Zeynep Gül ÜNAL hocamız; 3 Aralık 2020 tarihinde yapılan 20. ICOMOS Uluslararası Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen seçim sonucunda ikinci kez Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir*. Bu sonuçla, 1965 yılındaki kuruluşundan bu yana ICOMOS Uluslararası Yönetim Kurulu’nda Türkiye ikinci kez temsil edilmiş olacaktır.

151 ülkede 10.546 kişisel, 271 kurumsal üyeye sahip olan Uluslararası Anıtlar Sitler Konseyi ICOMOS, etkinliklerini ulusal komiteler ve 28 uluslararası bilimsel komite aracılığıyla yürütmektedir. Uluslararası ve hükümetler dışı bir organizasyon olarak 1965 yılında kurulan ICOMOS Uluslararası, UNESCO’nun somut ve somut olmayan kültür varlıklarının korunması konusunda resmi danışma organıdır.

ICOMOS ICORP (Risklere Hazırlık Bilimsel Komitesi) Uluslararası Başkan Yardımcılığı görevine de devam etmekte olan Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal yönetim görevleri yanında ICOMOS, ICORP ve YTÜ TA-MİR ortaklığında gerçekleştirilen “ICORP On the Road Projesi” kapsamında çatışma ve afet durumlarında kültür varlıklarının korunması temalı belgesel çekimlerine yeni görev döneminde de devam edecektir. Belgeselin bugüne kadar Nepal, Türkiye, Mali, Pakistan, Brezilya ve Hindistan’da yapılan çekimlerinin ve projenin hikayesi Google Art and Culture** tarafından da yayınlanmaktadır.

 

* https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/FMfcgxwKjnSwmSmLdVnclTMcMstKkvzn

** https://artsandculture.google.com/story/CQXh-vycS7jibQ

https://artsandculture.google.com/story/AgVBS5bPr-GzZw    

 

Hocamızı kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.